Profilaktyka:
Lepiej zapobiegać niż leczyć – tym się właśnie kierujemy dlatego stworzyliśmy „mini ściągę” do której zawsze możemy zerknąć.
ODROBACZENIE
Odrobaczanie szczeniąt:
Od drugiego tygodnia życia, co 14 dni do 2 tygodnie po odsadzeniu. Następnie co 4 tygodnie do 6 miesiąca życia.
Odrobaczanie dorosłych psów:
Ze względu na to, że większość naszych psów ma kontakt z parkami, piaskownicami, odchodami innych zwierząt powinniśmy badać kał lub odrobaczać psa co najmniej 4 razy do roku.
Dużo właścicieli też pyta, co w momencie kiedy pies przebywa w domu razem z dziećmi. Odpowiadamy!
Psy w domach, gdzie są dzieci poniżej 5 r.ż. lub osoby z obniżoną odpornością w zależności od ryzyka powinno się przeprowadzać odrobaczanie raz w miesiącu lub wykonywać badania kału raz na miesiąc i odrobaczać w zależności od wyników.
Odrobaczanie kociąt:
Od 3 tygodnia życia, następnie co 2 tygodnie, aż do momentu odsadzenia. Kolejne odrobaczenia co miesiąc do 6 miesiąca życia.
Odrobaczanie dorosłych kotów:
W momencie kiedy kot przebywa tylko w domu ryzyko zarażenia się robakami jest niskie, co nie znaczy że nie możliwe (może łapie od czasu do czasu jakiegoś owada?)
Warto wykonać badanie kału 1-2 razy do roku lub odrobaczać co 6 miesięcy.
Natomiast w momencie kiedy kot jest wychodzący badanie kału/ odrobaczenia należy wykonywać przynajmniej 4 razy do roku.
W celu zapoznania się szerzej ze schematami odrobaczania u psów i kotów zachęcamy do odwiedzenia wiarygodnego źródła: www.esccap.pl ; tam dowiemy się także jak odrobaczać m.in. zwierzęta ciężarne a jak zwierzęta karmiące, czemu jak widzimy pchłę też należy odrobaczyć zwierzę.
PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE
Najczęstszymi pasożytami zewnętrznymi u psów i kotów są pchły oraz kleszcze. Warto również pamiętać o pasożytach takich jak: nużeńce, świerzbowce (uszny, drążący), meszki, komary, wszy czy też wszoły.
Należy zabezpieczać nasze pupile przeciwko ektopasożytom ze względu na niebezpieczeństwo chorób które mogą przenosić jak np. kleszcze - borelioza, babeszjoza, ehrlichioza, anaplazmoza, tularemia, wirusowe zapalenie mózgu.
Należy także pamiętać że pchły są żywicielami pośrednimi tasiemców.
Formy zabezpieczania przeciwko pasożytom zewnętrznym jest różny: preparaty spot on, forma tabletki, obroże.